Chorvatsko

Vstup do Chorvatska - BEZ OMEZENÍ
Do Chorvatska lze vstoupit bez jakýchkoliv omezení, není vyžadován žádný certifikát ani se již nemusí vyplňovat příjezdový formulář.

Upozornění: v případě, že pojedete přes Slovinsko, od 19.2.2022 je zrušena podmínka předložit potvrzení o bezinfekčnosti, tzv. PCT (tedy potvrzení o ukončeném očkování/prodělání onemocnění/test PCR nebo antigenní) při vstupu do země. Vstup do Slovinska má tedy stejná pravidla jako před vypuknutím pandemie Covid-19.https://www.mzv.cz/ljubljana/cz/konzularni_informace/covid_19_informace_pro_ceske_obcany.html

Návrat do ČR:
Návrat občanů ČR a jejich rodinných příslušníků s povolením k přechodnému pobytu v ČR z pobytu delšího než 12 hodin v posledních 14 dnech ze zemí EU+ nepodléhá žádným opatřením a povinnostem.

 
Aktuální místní opatření: povinnost nosit roušku zůstane pouze za vysoce rizikových okolností (hromadné akce ve vnitřních prostorách, zdravotnická zařízení, domovy pro seniory, apod.), jinde jsou pouze doporučené

Aktuální podmínky na webu Ministerstva zahraničí: https://www.mzv.cz/zagreb/cz/viza_a_konzularni_informace/cestovani_a_podminky_vstupu_do.html

 

 Itálie 

Bezplatné telefonní číslo na informace ohledně covidu v regionu Veneto je 800 462 340.

Vstup do Itálie -od 1.6.2022 BEZ OMEZENÍ

Do Itálie lze vstoupit, pokud osoba disponuje:
Antigenní nebo PCR test 
AG max. 48 hod., PCR max. 72 hod. od odběru. Potvrzení akreditované laboratoře - můžete stáhnout zde: https://ocko.uzis.cz. (Platí pouze pro vstup do země. Pro nákup skipasu a ubytování je třeba Super green pass).
Očkování -
alespoň 14 dní po kompletním očkování (ne starší 270 dní - pozor, pro vnitrostátní účely je platnost 180 dní a ihned po posilující dávce). Certifikát si můžete stáhnout na stránkách https://ocko.uzis.cz/.
Prodělaný Covid -
 lékařské potvrzení o prodělání nemoci covid-19 nebo výsledek pozitivního PCR testu (max. 180 dní) – potvrzení ve formě digitálního certifikátu EU (https://ocko.uzis.cz/). Tento certifikát se v tečce vygeneruje 6. den od PCR testu, který vyšel pozitivně.
Děti do 5,99 let mají výjimku z prokazování o bezinfekčnosti.

Návrat do ČR:

Návrat občanů ČR a jejich rodinných příslušníků s povolením k přechodnému pobytu v ČR z pobytu delšího než 12 hodin v posledních 14 dnech ze zemí EU+ nepodléhá žádným opatřením a povinnostem.Aktuální místní opatření
Od 1. 5. se ruší EU certifikáty UVNITŘ Itálie (prakticky osoby, které přijedou na negativní test, jej už po dobu svého pobytu nemusí opakovat).
Od 1. 5. do 15. 6. je nařízeno používání respirátorů typu FFP2 ve veřejných dopravních prostředcích (letadla, trajekty, vlaky, autobusy, MHD) a při účasti na kulturních a sportovních akcích v uzavřených prostorech (kina, divadla, koncerty, kryté stadiony). Respirátor nemusí mít děti do 6 let.

Od 1.5.2022 končí povinnost všech zelených EU certifikátů (očkování, vyléčení, negativní test) v celé Itálii a zrušuje se povinnost nošení roušek venku i v uzavřených prostorách.

Aktuální podmínky na webu Ministerstva zahraničí: https://www.mzv.cz/rome/cz/viza_a_konzularni_informace/konzularni_informace_pro_italii/informace_k_cestovani_ceska_republika.html

 Rakousko

Od 22. února 2022 lze do Rakouska přicestovat (překročit hranici) s dokladem o bezinfekčnosti 3G, tj: tedy stačí i pouhý negativní test (PCR test ne starší než 72 hodin od odběru nebo antigenní test ne starší 24 hodin od odběru) NEBO doklad o ukončeném očkování (platnost 270 dnů) NEBO doklad o prodělání nemoci Covid-19 v posledních 180 dnech).

Vstup do Rakouska:
Očkované osoby: osoby očkované 2 dávkami (v případě Janssenu 1 dávka) min. 14 dní a max. 270 dní po 2. dávce očkování
PCR test (max. 72 hod) nebo antigenní test (max. 24 hod) nebo Doklad o prodělaném covidu (nejdříve od 6. dne a max. 180 dnů) nebo Posilující dávka
Děti: Děti do 11,99 let nemusí předkládat žádné potvrzení. 

Návrat do ČR:

Od 1.5.2022 končí povinnost všech zelených EU certifikátů (očkování, vyléčení, negativní test) v celé Itálii a zrušuje se povinnost nošení roušek venku i v uzavřených prostorách.

Aktuální místní opatření

Od 5.3. byla zrušena všechna opatření s výjimkou povinnosti nošení respirátorů typu FFP2 ve veřejné dopravě a v obchodech/zařízeních denní potřeby (např. supermarket, pošta, banka, lékárna…). Pozor - Vídeň zatím v gastronomii dodržuje pravidlo 2-G pro osoby starší 6 let.

2G = Pouze očkování nebo prodělaný covid
3G = Očkování, prodělaný covid nebo test


Aktuální podmínky na webu Ministerstva zahraničí: https://www.mzv.cz/vienna/cz/koronavirus/index.html
Německo

Německo je na cestovatelském semaforu TMAVĚ ČERVENÉ - velmi vysoké riziko. 

Do Německa lze vstoupit, pokud osoba disponuje: 
Antigenní nebo PCR test - AG max. 48 hod., PCR max. 72 hod. od odběru. Potvrzení akreditované laboratoře - můžete stáhnout zde: https://ocko.uzis.cz.
Očkování - min. 14 dní po kompletním očkování. Certifikát si můžete stáhnout na stránkách https://ocko.uzis.cz/.
Prodělaný Covid - lékařské potvrzení o prodělání nemoci covid-19 nebo výsledek pozitivního PCR testu (max. 180 dní) – potvrzení ve formě digitálního certifikátu EU (https://ocko.uzis.cz/).
Děti do 12 let mají výjimku z prokazování o bezinfekčnosti.

Návrat do ČR:

Pro návrat občanů ČR a jejich rodinných příslušníků s povolením k přechodnému pobytu v ČR z pobytu delšího než 12 hodin v posledních 14 dnech ze zemí Evropské unie:

Osoby starší 12-let cestující z těchto zemí musí před cestou do ČR vyplnit Příjezdový formulář,  potvrzení o jeho vyplnění předložit na vyžádání hraniční kontrole. Příjezdový formulář nemusí vyplňovat osoby, které cestují po celou dobu cesty individuální pozemní dopravou, tj. cesta takovým dopravním prostředkem, ve kterém se přepravují pouze členové jedné domácnosti.

Před vstupem na území ČR je třeba disponovat:

  1. výsledkem RT PCR nebo RAT testu, nebo
  2. národním certifikátem o provedeném nebo dokončeném očkování, nebo
  3. certifikátem o prodělaném onemocnění COVID-19.

Dokladem o bezinfekčnosti nemusejí disponovat osoby, které cestují do ČR individuální pozemní dopravou.
Výjimku mají také děti do dovršení věku 12 let.Aktuální podmínky na webu Ministerstva zahraničí: https://www.mzv.cz/berlin/cz/viza_a_konzularni_informace/pravidla_pro_vstup_do_nemecka_z_cr_s.html