Změna v bezplatném testování v ČR: od 1.6. bezplatně 2 PCR testy a 4 antigenní testy měsíčně. 

Chorvatsko

Chorvatsko je od 14.6.2021 na semaforu oranžové - střední riziko. 

Vstup do Chorvatska:
Před cestou je nutné vyplnit příjezdový formulář. Základní podmínky pro vstup zní:

1) Negativní Antigenní nebo PCR test

Nejdostupnější možností pro většinu turistů je potvrzení o negativním antigenním nebo PCR testu, uvedeném na Společném seznamu antigenních testů uznávaných členskými státy Evropské unie, zveřejněném Evropskou komisí. Na testu musí být uvedený výrobce testu, zdravotnické zařízení či laboratoř, která test prováděla a potvrzené lékaře. Test musí být ne starší než 48 hod - měřeno od času uvedeného na testu do příjezdu na hraniční přechod a musí se jednat o papírové potvrzení (Chorvatsko zatím neuznává sms výsledek testu či samotesty).

2) Potvrzení o očkování

Min. 22 a max. 42 dní od první dávky a min. 14 dní od druhé dávky (certifikát si stáhnete na webu http://ocko.uzis.cz).

3) Potvrzení o prodělaném onemocnění Covid-19

které stvrzuje, že se osoba zotavila z virové infekce SARS-CoV-2, přičemž tento test byl proveden před 180 dny a je starší než 11 dnů ode dne příjezdu na hraniční přechod, nebo po předložení potvrzení o prodělání
COVID-19 vystaveného lékařem. Nebo antigenní test (výsledky testů provedených laboratoří a nebo lékařské potvrzení).

Pokud nesplňujete žádnou z uvedených podmínek, můžete do Chorvatska přicestovat a na místě podstoupit antigenní test (do testu samoizolace).

Důležité: Povinnost předložit negativní test se nevztahuje na děti mladší 12 let cestující v doprovodu rodičů.

Jedná se o součást opatření, která významně sníží náklady na dovolenou a cestování, zvláště pak pro rodiny.

Návrat do ČR:
Před vstupem do ČR je nutné vyplnit příjezdový formulář a absolvovat antigenní nebo PCR test před odjezdem (neplatí pro vlastní dopravu). Následně je nutné předložit druhý PCR test (antigenní nestačí) provedený v ČR, a to nejpozději 5.den po příjezdu (do testu je nutná samoizolace). Návratové testy neplatí:
- pro děti do 5 let
- pro osoby, které předloží potvrzení o prodělání nemoci covid-19 (min. 14 dní starý pozitivní PCR (max. 6 měsíců) nebo antigenní test (výsledky testů provedených laboratoří anebo lékařské potvrzení)
- pro osoby, které mají min. 22 dní po první očkovací dávce (certifikát si stáhnete na webu http://ocko.uzis.cz).
 
Aktuálně z Chorvatska: Hotely jsou otevřené bez omezení za dodržování obecných hygienických opatření. Hotelové restaurace fungují pro ubytované hosty.  Restaurace a bary jsou otevřené (i vnitřní prostory) - zákaz prodeje alkoholu od 23:00 do 6:00. Je povinné mít roušku nebo respirátor. Otevřeno mají kina, divadla, muzea i galerie.
 

 Itálie 

Italská vláda 21. dubna 2021 schválila nový zákonný dekret k uvolňování opatření platný od 26.4.-31.7.2021. Prodloužila rovněž nouzový stav v zemi do 31.7. Aktuální barva semaforu - ORANŽOVÁ - střední riziko.
Od 7.6. je oblast VENETO - Benátsko - zařazena podle italského značení do bílé zóny - platí zde nejmírnější hygienická opatření. Pokud bude pokles nakažených pokračovat, od 21.6. by měla být v bílé zóně celá Itálie.

Vstup do Itálie: 
Od 15. 5. 2021 již není v Itálii povinná karanténa. Itálie zatím neuznává výjimku pro očkované nebo s prodělaným Covidem (čeká na schválení evropského covid pasu, který by měl fungovat od 1.7.). Pro vstup je tedy potřeba:
1) antigenní nebo PCR test ne starší 48h. Děti do 2 let mají výjimku.
2) Před cestou je také potřeba vyplnit a odeslat elektronický formulář https://app.euplf.eu/#/.
3) Po příjezdu do Itálie se mají cestující nahlásit se na místní zdravotnické zařízení ASL. Stačí se na ASL nahlásit, že jste přijeli, dokumenty k testu či PLF se jim nezasílají. Jak najít "své" ASL: do google vyhledávače zadejte "ASL" a místo, kde jste se ubytovali (ve velkých městech ulici).

Návrat do ČR:
Před vstupem do ČR je nutné vyplnit příjezdový formulář. V případě přepravy veřejnou dopravou (autobusem) je nutné podstoupit antigenní nebo PCR test před odjezdem (po příjezdu do ČR pak není třeba další test). V případě vlastní dopravy je nutné podstoupit antigenní nebo PCR test do 5 dní po návratu, do výsledku je nutná samoizolace. Návratové testy neplatí pro děti do 5 let, osoby které předloží potvrzení o prodělání nemoci covid-19 nebo mají minimálně 22 dní po první očkovací dávce (vždy je nutné doložit certifikátem o očkování - stáhnete zde http://ocko.uzis.cz).

Aktuální místní opatření
Otevřené jsou všechny restaurace, bary a obchody bez časového omezení (kromě diskoték a tanečních klubů). Roušky jsou povinné na frekventovaných místech a ve vnitřních veřejných prostorech. Je povinné nosit ochranu roušku uvnitř i venku, pokud není zaručen rozestup alespoň 2 m (neplatí pro děti do 6 let). Bez roušky je možno sportovat, jíst či pít v místech a dobách, kdy je to povoleno. Ubytování je v provozu bez omezení (platí obecná hygienická opatření). Hotelové restaurace jsou otevřené pro ubytované hosty. Restaurace a bary mají otevřené zahrádky, otevřeny jsou i vnitřní prostory restaurací. Obchody jsou všechny otevřené za dodržování opatření (dezinfekce, rozestupy, max. počet zákazníků). Vnitřní atrakce a památky jsou otevřeny. V bílých oblastech došlo ke zrušení zákazu vycházení v noci. Mírnější jsou také pravidla maximální kapacity restaurací a max. počtu osob u stolu.Rakousko

Od 19.5.2021 Rakousko uvolňuje některá svoje nařízení a otevírá se českým turistům.

Od tohoto data pro vstup do Rakouska a taktéž do ubytovacích zařízení platí:
- potvrzení o očkování - vstup možný nejdříve po 22 dnech od první dávky
- nebo předložení negativního antigenního či PCR testu
- nebo potvrzení o prodělání onemocnění Covid-19 za posledních 6 měsíců

ČR již není v Rakousku na seznamu zemí v tmavě červené barvě, a tudíž se na nás již karanténa po příjezdu nevztahuje.

Pobývat v Rakousku je možné bez opakování testu. Výjimkou jsou návštěvy restaurací. Zde je potřeba mít platný negativní antigenní test (ne starší 48hod) či PCR test (ne starší 72hod) nebo digitální samotest platný 24hod (QR kód stažený v telefonu). Postačí i potvrzení o očkování (více než 22 dnů od první dávky), případně potvrzení o prodělání onemocnění Covid-19 v posledních 6 měsících.

Ubytování se stravováním je možné bez omezení pouze pro:
- osoby očkované (uplynulo alespoň 22 dnů od první dávky, nutné potvrzení)
- osoby, které v posledních 6 měsících prodělaly onemocnění Covid-19 (nutné potvrzení)
Ostatní turisté se musí po uplynutí platnosti testu nechat znovu přetestovat jedním z výše uvedených testů nebo stravu konzumovat místo v hotelové restauraci pouze na pokoji.