Bezplatné testování v ČR: 2 PCR testy a 4 antigenní testy měsíčně

Chorvatsko

Chorvatsko je na cestovatelském semaforu ORANŽOVÉ - střední riziko. 
Chorvatsko od 1.7. opět zavedlo při vstupu povinnost testu nebo očkování pro osoby starší 12 let. 
Kromě občanského průkazu nebo pasu je tedy od 1.7. nutné mít jedno z následujícího:
Antigenní nebo PCR test - AG max. 48 hod., PCR max. 72 hod. od odběru. Potvrzení akreditované laboratoře - můžete stáhnout zde: https://ocko.uzis.cz.
Očkování - alespoň 14 dní od první dávky. Certifikát si můžete stáhnout na stránkách https://ocko.uzis.cz/.
Prodělaný Covid - osoby, které prodělaly nemoc COVID-19 v posledních šesti měsících – potvrzení ve formě digitálního certifikátu EU (https://ocko.uzis.cz/).

Mimo to nadále platí nutnost vyplnění příjezdového formuláře na stránkách https://entercroatia.mup.hr/ a vložení potvrzení o testu/očkování do tohoto formuláře.

Upozornění: v případě, že pojedete přes Slovinsko, budete na cestu tam i zpět potřebovat na slovinských hranicích potvrzení o bezinfekčnosti!
Slovinsko požaduje (aktuálně ale platí výjimka do 29.8. - do té doby není nutné při tranzitu předkládat potvrzení o bezinfekčnosti): 
Antigenní nebo PCR test
 - AG max. 48 hod., PCR max. 72 hod. od odběru. Potvrzení akreditované laboratoře - můžete stáhnout zde: https://ocko.uzis.cz.

Očkování - 7-21 dní po očkování podle značky dané vakcíny. Certifikát si můžete stáhnout na stránkách https://ocko.uzis.cz/. Podrobně zde: https://covid.gov.cz/situace/dovolena-2021/slovinsko
Prodělaný Covid - osoby, které prodělaly nemoc COVID-19 v posledních šesti měsících – potvrzení ve formě digitálního certifikátu EU (https://ocko.uzis.cz/).
Děti do 15 let - bez podmínek - žádné testy, očkování, atp.

Návrat do ČR:
Po návratu z Itálie bude muset od 9. července každý podstoupit antigenní nebo PCR test, a to do 5 dnů po návratu. Zároveň platí povinnost vyplnit příjezdový formulář. Výjimku mají lidé s dokončeným očkováním nebo lidé, kteří prodělali covid v uplynulých 180 dnech. Děti do 5,99 let věku nemusí vyplňovat příjezdový formulář ani se podrobit testu po návratu.

 
Aktuálně z Chorvatska: Hotely jsou otevřené bez omezení za dodržování obecných hygienických opatření. Hotelové restaurace fungují pro ubytované hosty.  Restaurace a bary jsou otevřené (i vnitřní prostory) - zákaz prodeje alkoholu od 23:00 do 6:00. Je povinné mít roušku nebo respirátor všude tam, kde není možné dodržet rozestup 1,5 m. Otevřeno mají kina, divadla, muzea i galerie.
 

 Itálie 

Itálie je na cestovatelském semaforu ORANŽOVÁ - střední riziko.
Většina Itálie včetně regionu Veneto se nachází v bílé kategorii, kde jsou již pouze obecná omezující opatření. Bezplatné telefonní číslo na informace ohledně covidu v regionu Veneto je 800 462 340.

Vstup do Itálie:

1) Cestujícím je povolen vstup do Itálie s tzv. zeleným certifikátem Covid-19 (jako rovnocenné jsou uznány i národní certifikáty států EU či třetích zemí. Certifikát může být vydán v digitální nebo papírové podobě, musí být v italštině nebo angličtině a musí osvědčovat jednu ze tří skutečností:
a) ukončení očkovacího cyklu před alespoň 14 dny (musí se jednat o vakcínu schválenou EMA – pozor, v případě dvoudávkového schématu očkování počítáno až od 2. dávky).
    Certifikát o očkování si můžete stáhnout zde: https://ocko.uzis.cz
b) negativní PCR nebo antigenní (provedený výtěrem) test ne starší 48 hod. Děti mladší 6 let mají výjimku z testu.
c) prodělání onemocnění Covid-19 v posledních 6 měsících (v tomto případě má certifikát platnost 180 dnů od 1. pozitiv. testu)

2) Před cestou je také potřeba vyplnit a odeslat elektronický formulář https://app.euplf.eu/#/
Povinnost nahlásit se na místní zdravotnické zařízení ASL byla zrušena. 

Návrat do ČR:
Po návratu z Itálie bude muset od 9. července každý podstoupit antigenní nebo PCR test, a to do 5 dnů po návratu. Zároveň platí povinnost vyplnit příjezdový formulář. Výjimku mají lidé s dokončeným očkováním nebo lidé, kteří prodělali covid v uplynulých 180 dnech.

Aktuální místní opatření
Otevřené jsou všechny restaurace, bary a obchody bez časového omezení (kromě diskoték a tanečních klubů). Roušky jsou povinné na frekventovaných místech a ve vnitřních veřejných prostorech. Je povinné nosit ochranu roušku uvnitř i venku, pokud není zaručen rozestup alespoň 2 m (neplatí pro děti do 6 let). Bez roušky je možno sportovat, jíst či pít v místech a dobách, kdy je to povoleno. Ubytování je v provozu bez omezení (platí obecná hygienická opatření). Hotelové restaurace jsou otevřené pro ubytované hosty. Restaurace a bary mají otevřené zahrádky, otevřeny jsou i vnitřní prostory restaurací. Obchody jsou všechny otevřené za dodržování opatření (dezinfekce, rozestupy, max. počet zákazníků). Vnitřní atrakce a památky jsou otevřeny. V bílých oblastech došlo ke zrušení zákazu vycházení v noci. Mírnější jsou také pravidla maximální kapacity restaurací a max. počtu osob u stolu.Rakousko

Rakousko je na cestovatelském semaforu ZELENÉ - nízké riziko.

Vstup do Rakouska:

Antigenní nebo PCR test - AG max. 48 hod., PCR max. 72 hod. od odběru. Potvrzení akreditované laboratoře - můžete stáhnout zde: https://ocko.uzis.cz.
Potvrzení o očkování - vstup možný nejdříve po 22 dnech od první dávky. Certifikát si můžete stáhnout na stránkách https://ocko.uzis.cz/.
Proděláný Covid - osoby, které prodělaly nemoc COVID-19 v posledních šesti měsících – potvrzení ve formě digitálního certifikátu EU (https://ocko.uzis.cz/).
Děti do 10 let - bez podmínek (žádné testy, očkování, apod.)

Před cestou je nutné vyplnit příjezdový formulář.

Pobývat v Rakousku je možné bez opakování testu. Výjimkou jsou návštěvy restaurací. Zde je potřeba mít platný negativní antigenní test (ne starší 48hod) či PCR test (ne starší 72hod) nebo digitální samotest platný 24hod (QR kód stažený v telefonu). Postačí i potvrzení o očkování (více než 22 dnů od první dávky), případně potvrzení o prodělání onemocnění Covid-19 v posledních 6 měsících.

Ubytování se stravováním je možné bez omezení pouze pro:
- osoby očkované (uplynulo alespoň 22 dnů od první dávky, nutné potvrzení)
- osoby, které v posledních 6 měsících prodělaly onemocnění Covid-19 (nutné potvrzení)
Ostatní turisté se musí po uplynutí platnosti testu nechat znovu přetestovat jedním z výše uvedených testů nebo stravu konzumovat místo v hotelové restauraci pouze na pokoji.